valkataujantysgyvunaisveikatamedicina

Kiekvienais metais atšilus orui padaugėja žmonių, nukentėjusių nuo gyvūnų. Lauke ilgiau užsibūna ne tik mėgstantys palakstyti vaikai, bet ir be priežiūros išleidžiami gyvūnai. Ne visada žmonių ir gyvūnų susitikimai baigiasi taikiai – kartais iš kiemo ne tik vaikai, bet ir suaugusieji grįžta apkandžioti, apdraskyti.

Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai pradėjus vykdyti laukinių gyvūnų oralinę vakcinaciją, gamtinių pasiutligės židinių sumažėjo. Nepaisant to, nukentėjusiųjų nuo gyvūnų asmenų skaičius didėja. Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis, per pastaruosius dešimt metų nukentėjusių nuo įvairių gyvūnų kauniečių skaičius padidėjo 2,5 karto.

Per 2008 m. keturis mėnesius gyvūnai apdraskė ir sukandžiojo 222 kauniečius, o 2009 m. per tą patį laikotarpį nuo gyvūnų nukentėjo 237 asmenys. Beveik 72 proc. nukentėjusiųjų asmenų profilaktiškai paskiepyti nuo pasiutligės. Virš 80 proc. kauniečių nukentėjo nuo šunų.

Kauno apskrityje į medikus dėl įkandimų ar kitokio kontakto su gyvūnais per keturis šių metų mėnesius kreipėsi 423 asmenys, 73 proc. besikreipusiųjų buvo skiepijami nuo pasiutligės.

Pasiutligė – sunki infekcinė liga, kuria užsikrečiama įkandus arba apseilėjus pažeistą odą pasiutusiam gyvūnui. XIX a. pabaigoje sukūrus vakciną nuo šios ligos, atsirado galimybė nuo jos apsisaugoti. Tačiau, jei į medikus pagalbos bus kreipiamasi per vėlai, jie bus bejėgiai.

Užsikrėsti nuo pasiutlige sergančių laukinių gyvūnų galima miške, pasiutę žvėrys gali užklysti pas žmones į sodybas, sodus, gali priklysti ir į miestą.

Tačiau nereikia pamiršti, kad pasiutlige serga ir ją platina ne tik laukiniai, bet ir naminiai gyvūnai: dažniausiai – valkataujantys šunys ir katės. Kadangi valkataujančių gyvūnų daugėja, pasiutlige žmonės užsikrečia dažniausiai nuo jų.

Siekiant išvengti pasiutligės reikėtų tinkamai elgtis su savo augintiniais, neerzinti nepažįstamų šunų, paisyti apie piktus šunis įspėjančių ženklų. Pamačius keisto elgesio laukinį ar naminį gyvūną stengtis jo neliesti, apsiginti lazda ar kitomis priemonėmis, kurias po to reikia sudeginti.

Jei užmušėte gyvūną, nelieskite jo, o skubiai kvieskite veterinarijos specialistus, kurie išveš ištirti gyvūną ir atliks visas profilaktines priemones židinyje. Medicinos darbuotojai dažnai susiduria su tokiais atvejais, kai nukentėjusieji, galbūt nenorėdami pyktis su kaimynais, nenurodo žalą padariusio gyvūno šeimininkų adreso.

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai pataria:

X įkandus įtartinam gyvūnui, įkandimo vietą skubiai nuplaukite stipriu ūkinio muilo ar sodos tirpalu;

X žaizdos kraštus dezinfekuokite jodu;

X kreipkitės į medikus, kurie suteiks pirmąją pagalbą ir, reikalui esant, siųs į gydymo įstaigą, kurioje atliekama imunizacija nuo pasiutligės.

Sekso prekės internetu