3232

Moters, sulaukusios 45 metų, sveikata reikalauja ypatingo dėmesio. Kaip dažnai tuo laikotarpiu reikia lankytis pas ginekologą? Ar galima palengvinti klimakso eigą?
Ką apie tai kalba gydytojai ginekologai?

Kodėl dažniau?

„Anksčiau gydytojai sakė, kad moteris pas ginekologą turi lankytis kartą per metus. O štai man gydytojas pasakė, kad dabar, po 50, reikia apžiūrai atvykti kartą į pusmetį. Kodėl?“ (Nijolė Ulevičienė, Alytus)

Po 45 metų moters gyvenime prasideda persitvarkymo periodas, reikalaujantis didesnio dėmesio. Prasideda mėnesinių ciklo sutrikimai. Tai sąlygoja emdometriumo hiperplaziją – gimdos gleivinės išvešėjimą, kraujavimus. Kai vyksta tokie dinamiški pasikeitimai, negalima nesimatyti su gydytoju ištisus metus. Taip galima apleisti kai kurias problemas. Todėl gydytojo ir pacientės santykius reikia planuoti taip, kad pacientė ateitų pas gydytoją ne tada, kai jai jau prasidėjo kraujavimas arba atsirado skausmai.
Brandžiame amžiuje pasireiškia gimdos kaklelio ligos. Šiuo atveju labai svarbu, kad pacientė laiku patektų pas gydytoją. Patys nežymiausi ir sunkiai pastebimi ląstelės pasikeitimai gali sukelti onkologinius darinius. Todėl šį procesą reikia „pagauti“ kaip įmanoma anksčiau.
O jei kokių nors problemų jau yra, gydytojas gali parekomenduoti pacientei ateiti ir dažniau, ir kartą į tris mėnesius, ir kartą į mėnesį.

Naujos galimybės – naujas požiūris

„Bet juk visoms moterims teko ir tenka patirti klimaksą, ir anksčiau jos su juo susitvarkydavo be medikų pagalbos.“ (Aušra Jurgaitienė, Kauno raj.)

Tais laikais, kai medikai nieko negalėjo pasiūlyti moterims, kas palengvintų jų būklę, tokia pozicija, ko gero, buvo pateisinama. Bet dabar – ne. Yra daug įvairių žolinių preparatų, homeopatinių vaistų, kurie sumažina klimakso simptomus, yra pakaitinė hormonų terapija (PHT), kuri nuo šių kančių moterį visiškai išlaisvina. Teisingai pasirinkus preparatus, net ir sulaukus 45-50-55 metų moters gyvenimas gali tapti komfortišku.

Ieškokite gydytojo

„Kodėl medikai nieko mums neaiškina apie mūsų ligas? Jei suprastumėme, kam to reikia, mes geriau laikytumėmės visų rekomendacijų“.(Irena M., Jonava)

Pacientas turi teisę pasirinkti gydytoją, ir tikrai nereikia gėdytis tai daryti. Pasitaiko, kad pacientas nesilaiko net visiškai teisingų gydytojo rekomendacijų, nes jų nesupranta. Reikia ieškoti gydytojo, su kuriuo galima kalbėtis, kuriam galima užduoti klausimus ir gauti suprantamus aiškius atsakymus.

Gyvenimas nesibaigė!

„Visi dabar tik ir kalba apie pakaitinę hormonų terapiją, bet aš girdėjau, kad šis gydymas daug kam netinka“.(Emilija Valaitienė, Klaipėda)

Taip, kontraindikacijų yra: varikozinė liga, navikai, gimdos mioma. Jei klimaksas prasidėjo moteriai, kurios kūno masė padidėjusi, hormoninės terapijos galimybės taip pat susiaurėja.
Tokią terapiją galima taikyti apie penkerius metus, ji padeda atsikratyti klimakterinio sindromo požymių. O dar – ir tai labai svarbu – PHT gerina kaulų būklę. Kai tik baigiasi mėnesinės, organizmas nustoja gaminti pagrindinį moterišką lytinį hormoną estrogeną, kuris yra labai svarbus kaulų stiprinimo mechanizme. Vienas iš pirmų tyrimų, kurį reikia atlikti pereinamajame amžiuje, – tai kaulų tankio tyrimas. Jis parodo, ar moteris linkusi susirgti osteoporoze. Dabar pas mus, Europoje, osteoporozė – pagrindinė vyresnio amžiaus žmonių problema, senam žmogui nieko nėra baisiau, kaip klubo kaklelio lūžis ir priverstinis ilgalaikis gulėjimas. Bet užkirsti kelią šios ligos progresavimui galima tik tuo laiku, kai baigiasi mėnesinės. Po 60 metų osteoporozė hormonais nebegydoma. Tame amžiuje galima tik vartoti preparatus, padedančius išsaugoti tokį kaulų tankį, koks iki to amžiaus liko.

Mėnesinių išsaugojimas nebūtinai turi būti pagrindinis PHT tikslas. Preparatai, kuriuos gydytojai skiria, atsižvelgdami į moters amžių ir įvairias aplinkybes, įvairūs. Jei klimaksas prasidėjo anksčiau laiko ir moteriai yra psichologiškai svarbu, kad mėnesinės išliktų, gydytojai parenka preparatus, skirtus mėnesinėms pratęsti. Jei moteris vyresnio amžiaus, siūlomi preparatai, kuriuose yra tik labai mažos dozės estrogeno, jie neskatina mėnesinių atsinaujinimo, bet šalina nemalonius klimakso simptomus. Dažniausiai toks gydymas trunka 6-12 mėnesių, vėliau jo galima atsisakyti ar jį keisti, atsižvelgiant į bendrą pacientės būklę.

Estrogenas lemia ir moters išvaizdą, jos odos, kaulų būklę, nuotaiką. Kai organizme sumažėja jo kiekis, diskomfortas – neišvengiamas. Bet šiandien yra galimybės tai pakoreguoti.
Klimakso metu keičiasi gleivinių būklė. Dėl to kyla sunkumų lytiniame gyvenime. Bet ir ši problema išsprendžiama. Yra vietinio taikymo preparatų su estrogenu, kurie parenkami individualiai.
Moteris neturėtų galvoti, kad atėjus klimaksui gyvenimas baigėsi. Jis tęsis dar ilgai ir dabar yra visos sąlygos, kad išliktų patogus.

Kalbėti reikia apie viską

„Atėjau pas gydytoją skųsdamasi mioma, o ji manęs klausia, ar man neskauda galvą.“(Ona J. Varėna)

Po 45 metų sutrikus mėnesinių ciklui, gali atsirasti kraujavimų ir reguliuojančios galvos smegenų struktūros tampa jautresnės stresui. Todėl dabar yra svarbu viskas. Net nuotaikos svyravimai yra labai reikšmingi. Jei pacientė pati nepapasakos apie savo emocinę būklę, gydytojas gali ir neturėti pagrindo apie tai paklausti. O kalbėti reikia apie viską, apie galvos skausmą taip pat. Todėl, kad galvos skausmas gali būti pirmas klimakterinio sindromo požymis.

Būkite dėmesingos sau!

„Ar būtinai priešklimakterinį amžių lydi kokios nors ginekologinės problemos? O gal yra tokių moterų, kurios taip sėkmingai nugyvena gyvenimą ir joms atiteko tokie geri genai, kad jokios moteriškos ligos jų tuo metu nepuola?“ (Elena, Vilnius)

Yra ir tokių moterų, kurios neturi jokių ginekologinių problemų ir perkopusios per 40. Joms nereikia jokio gydymo. Bet jų gerokai mažiau, nei tų, kurių ligos neaplenkia.
Net jei jūsų niekas nevargina, vis tiek nors profilaktiškai reikia apsilankyti pas ginekologą. Jei iki 40 metų jūs nė karto nesityrėte skydliaukės, o kaip pastebi medikai, tarp jų pacienčių tokių pasitaiko apie 10%, dabar būtinai reikėtų pasikonsultuoti su endokrinologu. Pastebima, kad pastaruoju metu susirgimų onkologinėmis skydliaukės ligomis padaugėjo.

Būtent šiame amžiuje daugelis moterų priauga papildomo svorio. Dažniausias nusiskundimas: valgau taip, kaip ir anksčiau, bet svoris auga. Pasibaigus mėnesinių funkcijoms, maisto kaloringumą reikia mažinti. Ir bėgant metams kalorijų reikia gauti vis mažiau. Neišvengiamos papildomų 3-5-10 kg antsvorio šiame amžiuje pasekmės – padidėjęs kraujospūdis, padidėjęs cukraus kiekis kraujyje bei sunkesnė klimakso eiga.

Ir dar: iš gydytojų pastebėjimų

2-5% moterų nesilankė pas gydytoją ginekologą 10 metų, 25% – 5 metus. Nors pastovios pacientės tvirtina: „pas jus lankiaus pernai“, jų medicininėje knygoje matosi – nebuvo jau 2 metus.
Dabar pastebimas kažkoks augantis moterų nedėmesingumas sau: jos susirūpinusios savo karjera, visuomenine veikla. Jos neturi laiko. Bet jei nesilankysite pas gydytoją profilaktinėms apžiūroms, klimakterinio laikotarpio problemos gali užvirsti tarsi sniego lavina.

Sekso prekės internetu