bronchine_astma

BRONCHINĖ ASTMA

Bronchinė astma – tai lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga, kuri pasireiškia dusulio ar pasunkėjusio kvėpavimo epizodais dėl bronchų spazmo.

EPIDEMIOLOGIJA

Šia liga susirgti gali bet kurio amžiaus žmonės, bet dažniausiai prasideda vaikystėje ir jaunystėje. Daugelyje šalių sergamumas šia liga didėja.

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Tai neužkrečiama liga, tačiau iki galo jos išgydyti neįmanoma. Nustatytas genetinis polinkis sirgti bronchine astma, taigi yra didesnė galimybė susirgti, jei giminėje ar šeimoje yra sergančių astma ar kita alergine liga.Bronchų astma glaudžiai susijusi su alerginiu rinitu, atopiniu dermatitu bei kitomis alerginėmis ligomis. Sergantys astma, turi jautrius kvėpavimo takus, kuriuose „rusena“ uždegimas. Uždegimas padidina bronchų reaktyvumą, kurie reaguoja į įvairius vidinius ir išorinius veiksnius, t.y. alergenus (vaistai, žiedadulkės, buitinė chemija,), dirgiklius (dūmai, dulkės, infekcija), fizinį krūvį ir psichinius dirgikliius (stresas. baimė). Tai sukelia bronchų spazmą- oras nebegali laisvai praeiti, be to bronchų gleivinė pabrinksta, jose susikaupia gleivės, o tai dar labiau siaurina kvėpavimo takus.

KLINIKA

Bronchinė astma pasireiškia priepuoliais, kurie ligos atsiradimo pradžioje gali būti reti, jei ligos eiga lengva- sezoniški. Priepuolis pradžioje pasireiškia staigia sloga, čiauduliu, sausu dirginančiu kosuliu, sunkumu krūtinėje. Vėliau atsiranda ekspiracinio pobūdžio dusulys, veidas paburkęs, ligonis sėdi tiesiai arba palinkęs į priekį. Užsitęsęs sunkus bronchinės astmos priepuolis, nepraeinantis nuo įprastinio gydymo, vadinamas astmine nūkle. Tuomet ligonio būklė blogėja, pagreitėja kvėpavimas, aptemsta sąmonė. Jei nesuteikiama skubi pagalba, ligonį gali ištikti mirtis.

GYDYMAS

1. Simptominiai vaistai- astmos priepuolio metu vartojami trumpai veikiantys skubios pagalbos vaistai;

Simptominiams vaistams priklauso trumpalaikio poveikio β2 agonistai ir anticholinergikai (salbutamolis, fenoterolis).

1. Geriamieji gliukokortikosteroidai (prednizolonas, matilprednizolonas) arba inhaliaciniai gliukokortikosteroidai (budezonidas);

Sekso prekės internetu