ŪMINIS BRONCHITAS

Tai ūmiai prasidedantis ir greitai praeinantis bronchų, o dažnai kartu ir trachėjos gleivinės uždegimas.

EPIDEMIOLOGIJA

Kvėpavimo sistemos ligos dažniausios iš visų sistemų ligų, o ūminis bronchitas sudaro 30 proc. visų plaučių ligų. Kiekvienais metais šia liga suserga apytiksliai 5 proc. suaugusiųjų, dažniausiai – žiemą, rečiau vasaros ar pavasario metu. Dažniau pasitaiko mažiems vaikams ir pagyvenusiems žmonėms.

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

90 proc. visų ūminio bronchito atvejų sukelia infekciniai veiksniai, iš jų dažniausi- virusai (respiracinis sinticinis virusas, gripo, paragripo, adeno virusai, rinovirusai, H.simplex ir kt.). Bakterinės infekcijos kaip pirminis sukėlėjas pasitaiko rečiau, dažniausiai bakterijos komplikuoja virusinės infekcijos eigą 2-3 ligos dieną. Grybelinės infekcijos dažniau būna seniems ir nusilpusiems asmenims. 10 proc. ūminio bronchito atvejų būna dėl aplinkos veiksnių- darbas dulkėtoje aplinkoje ar kenksmingų dujų- rūgščių, šarmų, sieros dioksido, amoniako- įkvėpimas į plaučius.

Prasidėti bronchitui įtakos gali turėti predisponuojantys veiksniai, kurie sumažina organizmo pajėgumą kovoti su infekcija: peršalimas, sutrikęs kvėpavimas pro nosį, židininė nosiaryklės infekcija, širdies ligos, krūtinės ląstos pakenkimai.

Virusų sukeltas uždegimas prasideda aukštai kvėpavimo takuose, (nosiryklėje) ir plinta žemyn į gerklas, trachėją, bronchus. Mikrooganizmai ardo kvėpavimo takų epitelio ląsteles, dėl uždegimo didėja gleivių produkcija, klampumas. Gleivinė paraudusi, paburkusi, bronchų spindis sumažėja, sutrinka bronchų epitelio apsivalymo funkcija. Susidaro tinkamos sąlygos ne tik virusams, bet ir bakterijoms daugintis ir skverbtis į kvėpavimo takų gleivinę.

KLINIKA

Ūminį bronchitą reikia įtarti, kai ligonis, sergantis ūmine virusine respiracine infekcija, pradeda kosėti. Liga diagnozuojama remiantis nusiskundimais ir klinikiniais simptomais, patvirtinančių testų nėra, todėl lieka atmesti kitas galimas kosulio ir karščiavimo priežastis.

GYDYMAS

Sekso prekės internetu