miokardo_infarktas

Miokardo infarktas

Miokardo infarktas – tai negrįžtamas širdies raumens (miokardo) pažeidimas, kurio metu dalis raumens žūsta (nekrozuoja). Šis pažeidimas atsiranda esant kraujotakos sutrikimams, kuomet širdies raumuo negauna pakankamai deguonies ir tada raumens ląstelės žūsta. Miokardo infarktas dar kitaip vadinamas tiesiog širdies smūgiu.

SERGAMUMAS:

Dažniau serga vyrai, ypač rūkantys, turintys viršsvorį, padidėjusį kraujospūdį, sergantys cukriniu diabetu. Susirgti rizika didėja su amžiumi.

PRIEŽASTYS:

Miokardo infarkto pagrindinė priežastis yra kraujotakos sutrikimai. Kraujotaka sutrinka, kai širdies vainikines arterijas užkemša dažniausiai trombas, daug rečiau embolas. Taip pat įtakos galli turėti kraujagyslių spazmas, arterijų uždegimai, stresas ir didelis fizinis krūvis.

Tačiau dažniausia priežastis – aterosklerozė. Aterosklerozinės plokštelės siaurina kraujagyslių spindį ir kraujui sunkiau aprūpinti audinius deguonimi. Dažnai aterosklerozinė plokštelė plyšta ir toje vietoje formuojasi trombas, kuris ir užkemša visiškai kraujagyslę.

RIZIKOS VEIKSNIAI:

Rūkymas

Padidėjęs arterinis kraujo spaudimas

Cukrinis diabetas (ypač nekontroliuojamas)

Per didelis cholesterolio kiekis kraujyje

Stresas, nuolatinė emocinė įtampa

Nutukimas ir viršsvoris

Dažnas fizinis pervargimas

Genetika (polinkis sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis tarp šeimos narių)

Alkoholio vartojimas

POŽYMIAI:

Pats pagrindinis požymis tai skausmas krūtinės plote. Skausmas dažniausiai būna deginantis, spaudžiantis, plėšiantis, veržiantis. Pagrindinė skausmo vieta už krūtinkaulio it trunka ilgiau nei 20minučių, skausmas nepraeina nuo nitroglicerino.

Skausmas dažnai plinta į kairiąją ranką, kaklą, apatinį žandikaulį, rečiau į nugarą, viršutinę pilvo dalį.

Dažnai išpila šaltas prakaitas, pajuntamas silpnumas, dažnai apima mirties baimė.

Labai dažnai miokardo infarktas ištinka paryčiais (apie 4valandą).

Būdingi ir kiti požymi, tai dusulys, kartais sąmonės netekimas, pykinimas, vėmimas, jaučiamas širdies plakimas.

GYDYMAS:

Ištikus miokardo infarktui svarbiausia yra pirmoji pagalba: pirmiausia reikėtų iškvieti greitąją pagalbą. Tada duoti ligoniui kas 5minutes po liežuviu nitroglicerino tabletę. Negalima duoti daugiau negu trijų tablečių. Dar papildomai duodame 1 aspirino tabletę. Nuo suteiktos pagalbos operatyvumo priklauso miokardo pažeidimo dydis.

Tolimesnis gydymas vyksta tik ligoninėje. Pirmiausia atsižvelgiama į elektrokardiogramą ir jos rodomus pokyčius (parodo kuri vainikinė arterija yra pažeista).

Trombolizė – į veną suleidžiami vaistai tirpinantys krešulį.

Angioplastika- susiaurėjusi kraujagyslė išplečiama balionėliu.

Stentavimas – išplėsta vieta sutvirtinama specialiu tinklo pavidalo vamzdeliu, kuris palaiko atvirą kraujagyslės spindį

Vaistai: nitroglicerinas (gerina kraujo pritekėjimą į širdį), heparinas (skystina kraują, beta – adrenoblokatoriai (mažina deguonies poreikį lengvindami širdies darbą), AKF inhibitoriai (apsaugo nuo vėlesnių širdies raumens struktūros pokyčių).

KOMPLIKACIJOS:

Skilvelių virpėjimas. Prasidėjus skilvelių virpėjimui dažniausiai ištinka staigi mirtis.

Taip pat ir įvairaus pobūdžio kitos aritmijos.

Plaučių edema. Kraujas kaupiasi plaučių kraujagyslėse ir kraujo plazma pradeda sunktis į plaučius. Jei ši būklė negydoma greitai sukelia mirtį.

Kardiogeninis šokas. Sutrinka viso organizmo kraujotaka, temsta sąmonė.

Kadangi pažeista širdies raumens dalis jau nebegali dirbti, tai likęs sveikas raumuo stengiasi kompensuoti, ir tada dirba daugiau, yra pastovus pertempimas ir vystosi širdies nepakankamumas.

Širdies plyšimas. Mirtinas miokardo infarkto komplikacija.

PROFILAKTIKA:

Miokardo infarkto galima išvengti arba bent jau gerokai atitolinti pasirenkant tinkamą gyvenimo būdą. Pirmiausia reikėtų atsikratyti žalingų įpročių, tokių kaip rūkymas, alkoholio vartojimas. Reikėtų kontroliuoti valgomą maistą, vengti labai riebaus ir daug cholesterolio turinčio maisto.

Ypač reikėtų susirūpinti jei yra padidėjęs arterinis kraujo spaudimas.

Sekso prekės internetu