Perikarditas

Perikarditas – širdiplėvės uždegimas. Širdiplėvė yra uždaras maišas, kuris dengia širdį iš visų pusių ir vienu puse yra priaugęs prie širdies. Širdiplėvės ertmėje yra nedidelis kiekis skysčio (apie 50 ml.), kuris apsaugo širdį nuo traumų jai susitraukinėjant (širdis tarsi slydinėja tame skystyje, todėl mažėja audinių trintis). Taip pat apsaugo nuo infekcijos, kai yra greta esančių organų uždegimas (pavyzdžiui, plaučių uždegimas).

EPIDEMIOLOGIJA

Vyrai serga dažniau nei moterys, o suaugusieji dažniau nei vaikai.

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Širdiplėvės uždegimą gali sukelti daugelis priežasčių:

2. Padidėjęs šlapalo kiekis. Sergant lėtiniu inkstu nepakankamumu, organizme kaupiasi nuodinga medžiaga – šlapalas, kuri nuodija organizmą ir sukelia įvairių organų uždegimus;

4. Įvairūs onkologiniai susirgimai (krūties, širdiplėvės);

6. Gretimų organų infekcinės ligos (plaučių, tarpuplaučio);

ñūminį perikarditą, kuris gali būti sausasis, t.y., širdiplėvės ertmėje skysčio nedaugėja, o dėl uždegimo sudirgę lapeliai trinasi vienas į kitą ir sukelia skausmą; ir šlapiasis, kai širdiplėvėje susikaupia skysčio, tada sudirginti lapeliai skysčio atitolinami vienas nuo kito, ir skausmas išnyksta. J

KLINIKA

Perikardito klinika skiriasi priklausomai nuo jo stadijos. Fibrininiam perikarditui būdingas skausmas širdies plote, plintantis į kairįjį petį, kaklą, nugarą, sustiprėjantis įkvėpiant, kosint, keičiant kūno padėtį. Tarp širdiplėvės lapelių besikaupiant skysčiui, pakenktų lapelių trynimasis sumažėja, todėl skausmas irgi sumažėja ar visai išnyksta. Bendra būklė gali pablogėti – atsiranda bendras silpnumas, dusulys, sausas kosulys. Perikardo ertmėje susikaupus daug skysčio, labai apsunkinamas širdies darbas, todėl ištinka šokas – krenta kraujo spaudimas, pasidaro silpna, sutrinka sąmonė.
Užsitęsus uždegiminiams procesams, širdiplėvė sustandėja, susidaro sąaugos, perikarditas pereina į lėtinį. Dėl nepakankamo elastingumo labai apsunkinamas širdies darbas, vystosi širdies nepakankamumas.

DIAGNOSTIKA

Diagnozę nustatyti padeda simptomai, eiga, specifiniai pokyčiai elektrokardiogramoje, krūtinės ląstos rengenologinis tyrimas (tačiau ne visais atvejais), širdies echoskopinis tyrimas, kraujo tyrimas (tai liudija kai kurie nespecifiniai uždegiminiai pokyčiai). Kai kada tam, kad nustatytume priežastį, sukėlusią perikarditą, tenka atlikti perikardo punkciją, t.y., su specialia adata įduriama į širdiplėvės ertmę ir ištraukiamas skystis tyrimams.

GYDYMAS

Priklausomai nuo klinikos, taikomas atitinkamas gydymas:
– nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai (slopina uždegimą ir mažina skausmą);
– antibiotikai (jei įtariama ar nustatyta infekcinė perikardito kilmė);
– gliukokortikoidai (skiriami neinfekcinio perikardito metu, stipriai slopina uždegimą);
– perikardo punkcija ar perikardo ertmės drenažas (pašalinamas tarp lapelių susikaupęs skystis);
– operacinis perikardo pašalinimas (konstrikcinio perikardito atveju).

PROFILAKTIKA

Reikia tinkamai gydyti peršalimo ligas, plaučių uždegimą ir t.t. Specifinės profilaktikos nėra.

Sekso prekės internetu