paprastasis_kietis

Paprastasis kietis – Artemisia vulgaris L.

Daugiametis, 100-150 cm aukščio žolinis augalas. Šakniastiebis tvir­tas, viršutinėje dalyje sustorėjęs, su trumpais ūgliais ir šakotomis rudo­mis šaknimis. Stiebai keli, statūs, briaunoti, dažniausiai rausvi, viršutinė­je dalyje daug kartų šakoti, apaugę prigludusiais plaukeliais. Lapai pražanginiai, bekočiai arba beveik bekočiai, 5 – 10 cm ilgio, į viršūnę mažėjantys, 1-2 kartus plunksniškai suskaldyti, galinis lapelis paprastai triskiltis, su žymiai ilgesne vidurine skiltimi. Žiedynuose lapai smulkūs, 3-5 kartus suskaldyti, pačioje viršūnėje paprasti. Žiedai sukrauti į pa­ilgai kiaušiniškus arba elipsiškus, nedidelius, 2-3 mm skersmens, graižus, sudarančius šluotelę. Vaisius – plačiai verpstiškas, į viršų bukas, plikas, alyvinės rudos spalvos lukštąvaisis. 1000 vaisių sveria 0,13- 0,14 g.

Žydi liepos-rugpjūčio mėn.

Auga prie namų, palaukėse, ant ežių, patvoriuose, dykvietėse; dažnas.

Be paprastojo, mūsų respublikoje paplitęs dirvinis kietis (A. campestris L.), kurio stiebai tamsiai raudoni, lapai maži, 2-3 kartus plunks­niškai suskaldyti į labai siauras, maždaug 1 mm pločio, skilteles. Iš pra­džių jie būna apaugę sidabriškai žvilgančiais plaukeliais. Sis kietis vais­tinėmis savybėmis nepasižymi.

Paprastojo kiečio žolėje yra 0,10-0,61% eterinio aliejaus, į kurio sudėtį įeina cineolis, borneolis, tujonas. Be to, lapuose yra iki 200 y ka­rotino, iki 175 mg% vitamino C, karčiųjų medžiagų, o šaknyse – iki 9% inulino, cukraus, dervų, riebalų, raUginių medžiagų, eterinio aliejaus, organinių rūgščių bei mineralinių medžiagų.

Vaistams plaunamos apie 30 cm ilgio augalų viršūnės (Herba Artemisiae vulgaris) žydėjimo metu. Nupjovus rišama į šluoteles ir pakabi­nama pavėsyje.

Šaknys (Radix Artemisiae vulgaris) kasamos rudenį arba pavasarį. Jos gerai nuvalomos (žemės, stiebų ir lapų liekanos), bet neplaunamos. Džiovinamos ore, palėpėje ar džiovykloje ne aukštesnėje kaip 40° C temperatūroje. Žaliava laikoma sandariai uždaromuose induose. Naudoji­mui tinka tik vienerius metus.

Paprastojo kiečio žolės ir šaknų arbata vartojama liaudies medicino­je ir homeopatijoje nuo epilepsijos, neurastenijos ir kitų nervų ligų kaip raminanti ir migdanti priemonė, taip pat amenorėjai ir dismenorėjai gydyti. Ji skatina virškinimo trakto sulčių išsiskyrimą, žadina apetitą.

Paprastasis kietis vartojamas prie mėsos, ypač riebios, patiekalų kaip prieskonis.

Sekso prekės internetu