baltalksnis

Baltalksnis – Alnus incana

Medis iki 20 m aukščio, lygia, plona, blizgančia, pilka žieve. Jauni ūgliai plaukuoti. Lapai pražanginiai, kiaušiniški arba plačiai elipsiškl, 4—10 cm ilgio, nusmailėjusiomis viršūnėmis, jų apatinė pusė apaugusi pilkais plaukeliais. Vaisiai subręsta spalio mėn., o išbyra – vasario – ko­vo mėn.

Žydi kovo – balandžio mėn.

Auga drėgnuose miškuose, upių, upelių ir ežerų pakrantėse. Papli­tęs visoje šalyje, išskyrus pietinę dalį. Daugiausia vidurio že­mumoje.

Žirginiuose yra 14—16% rauginių medžiagų, iš jų 2,5% tanino, 3,7% galinės rūgšties. Lapuose yra glikozidų: 13,3 mg% hiperozido, 0,17 mg% kvercitrino, taip pat kavos, chlorogeno ir protokatechino rūgščių. Žievėje yra 6,0—1*4,0% (kartais iki 20%) triterpenoidų, raugi­nių, dažinių medžiagų.

Vaistams vartojami žirginiai (kankorėžėliai) (Fructus Alni), žievė (Cortex Alni), lapai (Folia Alni). Žirginiai skinami rudenį ir žiemą, kai jie patamsėja. Žievė lupama pavasarį, geriausia prieš žydėjimą. Nuo jaunų šakučių žievė, padarius žiedinius ir išilginius piūvius, lupama nedideliais gabalais. Džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje arba džio­vykloje 40 – 45 C temperatūroje. Iš 100 kg šviežių žirginių gaunama 38—40 kg sausų.

Išdžiūvusių žirginių kotelis neturi viršyti 1 cm, žirginiai turi būti 15 mm ilgio, iki 10 mm skersmens, tamsiai rusvos arba rudos, beveik juodos spalvos, silpno kvapo, sutraukiančio skonio. Drėgmės juose turi būti ne daugiau kaip 12%, pelenų—ne daugiau kaip 3,5%, smulkių žvynelių ir sėklų — ne daugiau kaip 3%, stiebų, atsiskyrusių nuo žirgi­nių,— ne daugiau kaip 1%, kitų augalų dalių — ne daugiau kaip 0,5%, mineralinių priemaišų — ne daugiau kaip 1 %.

Baltalksnio preparatai pasižymi sutraukiančiomis, kraujavimą stab­dančiomis, prakaitavimą skatinančiomis, priešuždegiminėmis ir skausmą raminančiomis savybėmis.

Baltalksnio preparatais gydomos skrandžio ligos, ūminis ir lėtinis plonųjų bei storųjų žarnų uždegimas, stabdomas kraujavimas.

Liaudies medicinoje žirginėlių nuoviras vartojamas nuo persišaldy­mo, podagros ir reumato.

Sekso prekės internetu