paprastasis_kadagyseglis

Paprastasis kadagys (ėglis) – Juniperus communis L.

Kiparisinių (Cupressaceae) šeimos daugiametis, visada žaliuojantis, dvinamis, rečiau vienanamis, 3-4 m aukščio krūmas, kartais iki 15 m aukščio medis. Laja įvairios formos, bet daugiausia kūgiška,, vyriškų egzempliorių siauresnė, moteriškų – skėstašakė. Stabas stačias, pilkai ruda žieve, besilupančia išilginėmis juostelėmis. Ūgliai rausvai rudi. Spygliai 10-15 mm ilgio, durklo pavidalo, labai dygūs. Žiedai vienaly­čiai. Vyriški žiedai kankorėžiuose; jie beveik be žiedkočių, geltoni. Moteriški kankorėžiai pailgai kiaušiniški, iki 2 mm ilgio, su mėsingais žaliais žvyneliais, pavieniai lapų pažastyse. Po apvaisinimo žiedažvyniai išauga ir sudaro mėsingą kankorėžį – uogą. Pirmaisiais metais kankorėžiai žali, antraisiais – mėlynai juodi, blizgantys, su melsvu vaškiniu apnašu, 7-9 mm diametro, apvalūs, malonaus kvapo, saldūs, su sakų prieskoniu. Sėklos pailgos, tribriaunės. 1000 sėklų sveria 10-15 g.

Žydi balandžio-gegužės mėn. Kankorėžiai prinoksta antrųjų metų rudenį. Derėti pradeda maždaug dešimtaisiais metais ir dera kas 3- 5 metai.

Auga lėtai, gyvena iki 2000 metų. Auga pušyno trake, dirvonuose, žvyrynuose kaip krūmas ir kartais užima didelius plotus. Pasitaiko dur­pynuose bei mišriuose miškuose.

Paplitęs visuose lietuvos rajonuose.

Kankorėžiuose yra 0,5-2,0% eterinio aliejaus, į kurio sudėtį įeina d-a-pinenas, kamfenas, a-terpinenas, a-felandrenas, terpinolenas, dipentenas, sabinenas, terpineolis, borneolis ir kt.; iki 40 %cukraus,apie9,5% dervų, dažinių medžiagų, riebalų, organinių rūgščių: obuolių (0,21%), skruzdžių (1,88%) ir acto (0,94%); glikozidų, flavonoidų, rauginių medžiagų, pektino (0,74%), antociano, iki 5% mineralinių medžiagų. Stiebuose yra 0,25%, o spygliuose – iki 0,18% eterinio aliejaus, žievė­je- iki 8% rauginių medžiagų, iki 0,5% eterinio aliejaus, spygliuose – apie 266 mg % vitamino C, medienoje – diterpeninių alkoholių – feruginolio ir sučiolio.

Vaistams renkami kadagio kankorėžiai (uogos) (Fructus Juniperi, Baccae Juniperi) rudenį, kai jie visiškai prinoksta ir, papurčius krūmą, byra ant žemės (prieš papurtant po krūmu patiesiama paklodė). Išvalyti kankorėžiai džiovinami lauke, džiovykloje arba krosnyje ne aukštesnėje kaip 40C temperatūroje. Iš 100 kg šviežios žaliavos gaunama 40-45 kg sausos.

Džiovinti kankorėžiai turi būti apvalūs arba truputį suspausti, lygūs, blizgančiu arba matiniu paviršiumi, violetiniai arba juodai rudi, dažnai su melsvu atspalviu, minkštimas – žalsvai rudas.

Žaliavoje turi būti ne mažiau kaip 0,5% eterinio aliejaus, drėgmės – ne daugiau kaip 20%, pelenų – ne daugiau kaip 5%, pelenų, netirpstančių 10% druskos rūgštyje,- ne daugiau kaip 0,5%, neprinokusių vai­sių- ne daugiau kaip 10%, iš jų žalių vaisių – ne daugiau kaip 0,5%, organinių priemaišų – ne daugiau kaip 0,5%.

Kadagio kankorėžių nuoviras skatina šlapimo ir tulžies išsiskyrimą, dezinfekuoja šlapimtakius, palengvina atsikosėjimą, pagerina virškinimą. Eterinis aliejus vartojamas įtrynimams nuo podagros, reumato.

Prieš vartojant kadagio preparatus reikia pasitarti su gydytoju, nes jie gali sukelti inkstų ir virškinimo trakto uždegimą, vėmimą ir net apsi­nuodijimą; vengti jų nėščioms moterims. Įtrynimams eterinį aliejų taip pat reikia vartoti atsargiai, nes jis gali stipriai sudirginti odą.

Kadagio kankorėžiai vartojami veterinarijoje (skatina gyvulių šla­pimo išsiskyrimą), likerių ir degtinės pramonėje.

Kadagiai išskiria daug lakių medžiagų – fitoncidų, kurie užmuša bakterijas. Hektaras kadagyno per parą išskiria tiek fitoncidų, kad jų užtektų didelio miesto orui apvalyti nuo bakterijų.

Sekso prekės internetu