paprastasis_apynys

Paprastasis apynys — Humulus lupulus L.

Kanapinių (Cannabinaceae) šeimos daugiametis, 2—6 m aukščio žo­linis, vijoklinis, dvinamis augalas. Šaknis daugiametė, vertikali, mėsinga, išleidžianti ilgus horizontalius ūglius. Stiebas briaunotas, šiurkštus, apau­gęs kabliškais dygliais, ypač jo apatinė dalis. Lapai priešiniai, 8—15 cm ilgio ir tiek pat pločio, su 3—5 skiautėmis, širdiškais pamatais, dantyti, su prielapiais. Lapkočiai iki 14 cm ilgio, Kuokeliniai žiedai pažastiniuose arba viršūniniuose šluoteliniuose žiedynuose, maži, žaliai balsvi arba gelsvai žali. Piesteliniai žiedai kankorėžio pavidalo, susitelkę trumpakotėse varpose. Vaisius — vienasėklis, iki 3 mm ilgio riešutėlis.

Žydi birželio – rugpiūčio mėn.

Auga miškuose, krūmuose, dažniausiai upių, upelių, ežerų pakrančių krūmuose, derlingame dirvožemyje. Paplitęs visoje šalyje, vieto­mis gausiai. Auginamas soduose, daržuose; veisiamos kultūrinės jo plantacijos.

Kultūrinių apynių spurgų liaukutėse yra 15—23%, o laukinių — 7—9% lupulino. Lupulinas susideda iš dervų, karčiųjų medžiagų (humulono ir lupulono), 3—4% gliukozės, cholino, asparagino, 10—15% mine­ralinių ir 5% rauginių medžiagų, izovalerijono rūgšties esterio valerolio, 3—6% eterinio aliejaus. Spurguose yra 0,5—1% eterinio aliejaus ir laisvųjų rūgščių (skruzdžių, riebalų, izovalerijono, oktilo, nonilo ir decileno), formaldehido, metilnonilo ketono, farnezolio ir dažinių medžiagų, žieduose — apie 0,5% lupulino ir 2—30 mg% hormono estrogeno.

Vaistinei žaliavai labiau tinka kultūrinių veislių spurgai (Strobuli Lupuli). Jie rankomis skinami brendimo pradžioje (rugpiūčio mėn. pa­baigoje) kartu su koteliais. Džiovinami gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje ne aukštesnėje kaip 30 C temperatūroje.

Išdžiūvę spurgai turi išlikti žalsvai gelsvi, su 1,5—2 cm ilgio kote­liais, nesubyrėję, aitraus, apyniams būdingo kvapo, kartūs. Drėgmės juose turi būti ne daugiau kaip 14%.

Apynių spurgų preparatai vartojami nuo nemigos, nervams raminti psichiniams ligoniams gydyti, virškinimui pagerinti, šlapimo išsiskyri­mui skatinti, skausmui, traukuliams raminti ir lytiniam aktyvumui slo­pinti. Spurgai veikia baktenostatiškai, antiseptiškai ir narkotizuojančiai.

Liaudies medicinoje spurgų arbata vartojama gastrito, askaridžių, uretrito atvejais ir plaukams stiprinti. Per didelės apynių dozės dirgina inkstus, neigiamai veikia nervų sistemą.

Sekso prekės internetu