brukne

Bruknė — Rhodococcum (Vaccinium) vitis idaea L.

Viržinių (Ericaceae) šeimos daugiametis, 5—30 cm aukščio, visada žaliuojantis krūmokšnis. Šakelės apvalios, apaugusios pilkšvais plauke­liais. Lapai atvirkščiai kiaušiniški arba elipsiški, lygiakraščiai arba nežy­miai karbuoti, buki, stori, odiški, tamsiai žalia viršutine ir šviesiai žalia, gausiai taškuota apatine puse, užsirietusiais žemyn kraštais. Žiedai po 2—8 susitelkę viršūninėse kekėse, nusvirę. Vainikėlis varpiškas, baltas arba baltai rausvas. Vaisius — raudona, apvali, iki 8 mm skersmens, su nudžiūvusia taurele viršūnėje, sultinga uoga.

Žydi gegužės – birželio mėn. ir neretai antrą kartą liepos – rugpjūčio mėn. Uogos prinoksta rugpjūčio mėn.

Auga sausuose ir apysausiuose pušynuose, eglynuose, beržynuose, drebulynuose, kirtavietėse, aukštapelkėse. Paplitusi visoje Lietuvos teri­torijoje.

Bruknė panaši į miltinę arkliauogę, tačiau pastarosios lapų apatinė pusė netaškuota, kraštai žemyn neužsirietę ir abi lapų pusės tinkliškai gyslotos, o uogos miltingos.

Bruknių uogose yra 5,1—8,4% cukraus, 2,3—2,9% organinių rūgš­čių: citrinos, obuolių, benzoinės, oksalo, acto, glioksilo, pirovyno, oksipirovyno ir kt.; vitaminų: C—11—21 mg%, B1—0,02 mg%, B2 — 0,02 mg%; karotino, glikozidų: vakcinino (iki 0,1%), arbutino, ideinchlo- rido, likopino, zeaksantino; 0,49% rauginių medžiagų. Sėklose yra iki 30% riebalų, lapuose – 5 – 9% glikozido arbutino, hiperozido, 0,5 – 0,6% flavanolio, hidrochinono, ericinolio ir erikolino, organinių rūgščių: ga­linės, elaginės, chino, vyno ir ursolo; tanino, 0,6% lavanolio, lanino, mineralinių medžiagų: mangano, arseno, švino, vario; 14—15% rauginių medžiagų.

Vaistams vartojami lapai (Folia Vitis idaeae) ir uogos (Fructus Vitis idaeae). Lapai skinami anksti pavasarį (pernykščiai; vasarą skinti pa­juoduoja), o uogos renkamos prisirpusios. Lapai džiovinami gerai vėdina­moje, nuo saulės apsaugotoje patalpoje, o uogos — krosnyje arba džio­vykloje ne aukštesnėje kaip 60 C temperatūroje. Iš 100 kg šviežių lapų gaunama 20—22 kg sausų.

Išdžiūvusiuose lapuose drėgmės turi būti ne daugiau kaip 13%, pa­juodusių lapų — ne daugiau kaip 15%, kitų bruknės dalių — ne daugiau kaip 1%, sųsmulkėjusių lapų, pereinančių pro 3 mm diametro sieto sky­lutes,— ne daugiau kaip 2%, organinių priemaišų —ne daugiau kaip 1 %, mineralinių — ne daugiau kaip 0,5%.

Bruknių lapų arbata vartojama šlapimo išsiskyrimui skatinti, nuo inkstų ir tulžies pūslės akmenligės, anacidinio gastrito, reumato, podag­ros, pakilusio kraujospūdžio, taip pat lovoje šlapinimosi atvejais. Uogos vartojamos nuo avitaminozės.

Iš uogų daromos uogienės, kompotai, trauktinės ir kt.

Sekso prekės internetu