paprastoji_ieva

Paprastoji ieva – Padus avium MilI. (P. racemosa Gilib.)

Erškėtinių (Rosaceae) šeimos, 2-10 m aukščio medis arba krū­mas. Kamieno žievė supleišėjusi, nemalonaus specifinio kvapo, jaunų šakučių ruda, su pailgomis lenticelėmis (karputėmis). Lapai pražanginiai, atvirkščiai kiaušiniški arba elipsiški, 15 cm ilgio, 7 cm pločio, dantyti, jų viršutinė pusė tamsiai žalia, matinė, truputį raukšlėta, apatinė – melsvo atspalvio. Žiedai balti, kvapūs, susitelkę 8-12 cm ilgio gausiažiedėse nu­svirusiose kekėse. Vaisius – juodas, blizgantis, apvalus, sultingas, uogos pavidalo, salstelėjančiai aitrokas, 7-8 mm skersmens kaulavaisis.

Žydi balandžio-gegužės mėn. Vaisiai prinoksta rugpiūčio mėn.

Auga miškuose, krūmuose. Paplitusi visoje respublikoje. Dekoratyvi. Vaisiai valgomi, kitos augalo dalys nuodingos.

Ievos vaisiuose yra apie 5% cukraus, obuolių ir citrinos rūgščių, iki 172 mg % vitamino C, pektinų, rauginių medžiagų, eterinio aliejaus. Žie­vėje (iki 2%), sėklose (1,5%), taip pat žieduose ir lapuose yra glikozido amigdalino, laisvo ciano vandenilio (žievėje iki 0,09, lapuose – 0,05%), rauginių medžiagų (žievėje – iki 3%). Be to, žievėje yra glikozido prulaurazino, žieduose ir lapuose – kartaus migdolų aliejaus, į kurio sudėtį įeina glikozidas prunazinas, amoniakas, izoamilaminas, trimetilaminas ir ciano vandenilis.

Vaistams renkami prinokę, paprastai su vaiskočiais vaisiai (Fructus Padi racemosae). Džiovinami iš pradžių 40, o vėliau 50 C temperatūroje. Iš 100 kg žalių vaisių gaunama 37-50 kg sausų. Išdžiūvę vaisiai turi būti rutuliški arba pailgi, raukšlėti, juodi, dažpai su balkšvu apnašu ir balta dėmele vaiskočio prisegimo vietoje.

Žievė (Cortex Padi racemosae) lupama anksti pavasarį, prasidėjus sulčių judėjimui. Džiovinama kaip ir vaisiai. Išdžiūvusi sumalama į mil­telius.

Džiovintuose vaisiuose drėgmės gali būti ne daugiau kaip 14%, ne visiškai prinokusių vaisių – ne daugiau kaip 4%, apdegusių džiovi­nant- ne daugiau kaip 3%, vaiskočių ir šakelių – ne daugiau kaip 4%, kitų augalų valgomų vaisių – ne daugiau kaip 2%, kitų augalų dalių – ne daugiau kaip 1%, mineralinių priemaišų – ne daugiau kaip 0,5%.

Liaudies medicinoje vaisių antpilas vartojamas akių gleivinėms gy­dyti, taip pat viduriuojant.

Veterinarijoje vaisių (1 : 1) ir žievės (1 : 20) nuovirai vartojami nuo enteritų. Dozė veršeliams – 200-400 g nuoviro.

Sekso prekės internetu