triskiautis_lakisius

Triskiautis lakišius – Bidens tripartitus L.

Graižažiedžių (Compositae) šeimos vienametis, 30-80 cm aukščio augalas. Stiebas status, šakotas, bambliai dažniausiai raudonai rudi. Lapai tamsiai žali, priešiniai, trumpakočiai, giliai triskiaučiai, viršutinieji paprasti; skiautės lancetiškos, dantytais pakraščiais, vidurinioji stambesnė. Augalas nežymiai plaukuotas. Žiedai smulkūs, dvilyčiai, plokščiuose, 1,0-1,5 cm skersmens graižuose, pavieniai (kartais po 2-3) stiebo ir šakų viršūnėse, nenusvirę. Kiekvienas graižas apsuptas skraiste, kurios išoriniai 4-8 lapeliai ilgesni už graižą. Vietoj taurelės prie pat mezginės yra 2-3 tiesūs, su aštriais danteliais, pasiliekantys prie vaisiaus šereliai. Vainikėlis geltonai rudas, vamzdiškas; liežuviškų žiedų dažniausiai nėra. Vaisius – kibus lukštavaisis.

Žydi nuo birželio iki spalio mėn.

Auga upių ir ežerų pakrantėse, grioviuose, išdžiūvusiose pelkėse, kartais daržuose ir laukuose. Paplitęs visuose rajonuose, pasitaiko labai dažnai. Žolėje yra gleivių, rauginių, karčiųjų, dažinių medžiagų, eterinio aliejaus, iki 60 mg% karotino, 100-1000 mg% vitamino C.

Vaistams plaunamos jaunos, apie 15 cm ilgio, viršūnės (Herba Bidens tripartiti) iki žydėjimo arba žydėjimo pradžioje. Jos išklojamos plo­nu sluoksniu ir džiovinamos pavėsyje arba džiovykloje 40-45 C tem­peratūroje. Iš 100 kg žalios žaliavos gaunama 26-30 kg sausos.

Išdžiūvusi žaliava turi išlikti žalia, specifinio kvapo (geriau jaučia­mas patrynus), sutraukiančio skonio. Drėgmės joje gali būti ne daugiau kaip 13%, viršūnių, ilgesnių, negu 15 cm,- ne daugiau kaip 3%, smul­kių dalių – ne daugiau kaip 3%, organinių priemaišų – ne daugiau kaip 3 %, mineralinių – ne daugiau kaip 1 %.

Lakišiaus žolės vonios vartojamos vaikų išbėrimams (diatezei) gy­dyti, nuo skropuliozės, galvos seborėjos. Nuoviras skatina šlapimo ir prakaito išsiskyrimą, gerina apetitą. Yra duomenų, kad lakišiaus nuo­viras mažina arterijų tonusą, didina širdies susitraukimo amplitudę, ska­tina gimdos susitraukimus.

Nuoviru su atitinkamais kandikais galima dažyti šilką, vilną gels­va, ruda ir kitomis spalvomis.

Sekso prekės internetu