jonazole

Paprastoji jonažolė – Hypericum perforatum L.

Jonažolinių [Guttiferae (Hypericaceae)] šeimos daugiametis, 30- 100 cm aukščio žolinis augalas. Šakniastiebis plonas, šakotas. Šaknis liemeninė, gausiai šakota. Stiebas apvalus, su 2 išilginėmis briaunomis, į viršūnę gausiai šakotas. Lapai priešiniai, pailgai kiaušiniški arba linijiški, lygiakraščiai, 1-3 cm ilgio, bekočiai, su daugeliu liaukelių. Žiedai mažažiedėse skėtiškose kekėse. Taurėlapiai lancetiški, lygiakraščiai. Vai­niklapiai 5, tamsiai geltoni, viršūnėje su tamsiais taškeliais, jų viršūnė įstriža, dantyta. Kuokelių daug, pagrinde jie suaugę į tris kuokštelius. Piestelė su trimis liemenėliais. Mezginė viršutinė. Vaisius – trilizdė dė­žutė. 1000 sėklų sveria 0,12-0,14 g.

Žydi birželio – rugsėjo mėn.

Auga sausuose retuose miškuose, šlaituose, pagrioviuose, dirvonuo­se, pakelėse; dažniau pasitaiko kalkiniuose dirvožemiuose. Didesni plo­teliai yra Šilalės, Alytaus, Ignalinos, Švenčionių bei Biržų rajonuose.

Antžeminiuose augalo organuose yra iki 0,4% dažinių, 12% rauginių medžiagų, 0,5% glikozidų, 0,1% redukuotų cukrų, iki 55 mg% karo­tino, iki 0,24% eterinio aliejaus, 3,57% organinių rūgščių, 5,19% polisa­charidų, 4,52% mineralinių medžiagų, dažinių medžiagų, flavonoidų: hiperozido (žolėje – 0,7 %, žieduose -1,1%), rutino, izokvercitrino ir kvercetino.

Vaistinei žaliavai plaunama žolė (Herbą Hyperici) žydėjimo metu. Džiovinama gerai perpučiamoje, nuo saulės apsaugotoje patalpoje. Žo­lei išdžiūvus, pliki stiebai iš žaliavos pašalinami, o žiedai su lapeliais supakuojami. Iš 100 kg šviežios žolės gaunama apie 22 – 23 kg sausos

Išdžiūvusi žaliava kvepia balzamu, karstelėjanti, sutraukianti. Drėg­mės joje turi būti ne daugiau kaip 13%, stiebų nuolaužų – ne daugiau kaip 5%, susmulkėjusių dalių, kurios pereina pro 2 mm diametro sieto skylutes,- ne daugiau kaip 5%, organinių priemaišų -ne daugiau kaip 1 % ir mineralinių – ne daugiau kaip 1 %.

Jonažolės nuoviras vartojamas nuo virškinimo trakto, gerklės, no­sies gleivinės uždegimo, kepenų ligų. Kompresai dedami ant nudegimų, žaizdų, vočių ir kitų pažeistų odos vietų.

Jonažolės ekstraktas gerina širdies darbą, didina kraujo spaudimą, veikia raminančiai, gerina apetitą, skatina šlapimo išsiskyrimą ir audinių

regeneraciją. Iš jo pagamintas antibiotikas novoimaninas veikia gram­teigiamas bakterijas. Vartojamas elektroforeze ir inhaliacijos būdu, ser­gant plaučių uždegimu, osteomielitu ir kt.

Jonažolės eterinis aliejus dezinfekuoja ir džiovina sužeistas vietas.

Dažinė medžiaga hipericinas didina organizmo jautrumą ultraviole­tiniams spinduliams.

Dirbantiesiems radiologinėse laboratorijose, ultravioletinių spindulių aplinkoje bei aukštoje temperatūroje jonažolės preparątų negalima vartoti.

Sekso prekės internetu