Paprastasis_kukuruzas

Paprastasis kukurūzas – Zea mays L.

Varpinių (Gramineae) šeimos vienametis, kultūrinis, 1-3 m aukščio augalas. Šaknys stiprios, kuokštinės, stiebo pagrinde yra antže­minės atraminės šaknys. Stiebas stačias, ryškiai bambliuotas, pagrinde sumedėjęs, 2-3 cnt diametro, jo vidus užpildytas puriu parenchimi- niu audiniu. Lapai lancetiški arba lancetiškai linijiški, 5-12 cm pločio, šviesiai žali. Žiedai vienalyčiai, be apyžiedžio. Kuokelinės varputės dvižiedės (rečiau 1-3 žiedai), sudaro netikrąsias varpas, kurios savo ruožtu susitelkusios į viršūninę šluotelę. Piesteliniai žiedai lapų pažastyse, trum­pose varputėse, iš kurių žydėjimo metu išauga 25-40 cm ilgio siūliškos piestelės. Vaisius – stambus, plikas, apvalus, suspaustas arba inkstiškas, baltas, gelsvas, rausvas, rudas arba beveik juodas grūdas. 1000 sėklų (grū­dų), priklausomai nuo veislės, sveria 100-400 g.

Žydi liepos – spalio mėn. Vaisiai pribręsta rugsėjo – spalio mėn.

Dažnai auginamas lietuvoje augalas.

Kukurūzų purkose yra 2,5% riebalų, apie 0,12% ėterinio aliejaus, 3,8% sakų, 2,7% dervų, apie 1,15% karčių glikozidinių medžiagų, iki 3,18 saponinų, kriptoksantino, vitamino C, vitamino B3, vitamino K, inozito, 0,05% alkaloidų, iki 13% rauginių medžiagų, apie 5% mineralinių medžiagų: kalio, mangano, kalcio. Sėklose yra apie 61,2% krakmolo, 4,2-4,75% pusiau džiūstančių riebalų, 7,4% pentozanų, apie 0,21% alkaloidinio pobūdžio medžiagų, 0,15-0,2 mg% vitamino B1, apie 100 mg% vitamino B2, vitamino Be, 1,8-2,6 mg% vitamino PP, 0,7 mg% vitami­no B3, apie 0,1 mg% vitamino H, flavonoidų.

Vaistams renkamos kukurūzų purkos vaškinėje fazėje (Stigma maydis). Jos džiovinamos pastogėje. Išdžiūvusios purkos turi būti švie­siai gelsvos, auksinės geltonos, rausvai rudos spalvos (priklausomai nuo veislės), silpno savotiško kvapo. Laikomos hermetiškai uždarytos. Drėg­mės jose gali būti ne daugiau kaip 13%, pelenų – ne daugiau kaip 5%, sutrupėjusių purkų, pereinančių pro 0,2 mm diametro sieto skylutes,- ne daugiau kaip 1%, pajuodavusių purkų – ne daugiau kaip 3%, orga­ninių priemaišų – ne daugiau kaip 0,5%, mineralinių – ne daugiau kaip 0,5%. Žaliava vartojimui tinka 1-2 metus.

Kukurūzų purkų preparatai skatina šlapimo ir tulžies išsiskyrimą, jais gydoma tulžies pūslės bei latakų uždegimas, kai kurios kepenų li­gos; jie pagreitina kraujo krešėjimą, padidina protrombino kiekį krau­jyje, sulaiko kraujavimą.

Kukurūzų aliejus vartojamas nuo aterosklerozės.

Sekso prekės internetu