Vaistine_gelsve

Vaistinė gelsvė – Levisticum officinale Koch.

Skėtinių (Umbelliferae) šeimos daugiametis, 125 – 200 cm aukščio žolinis augalas. Šakniastiebis storas, rusvas. Stiebas stačias, apvalus, dry­žuotas, tuščiaviduris, jo viršutinė dalis šakota. Lapai pražanginiai, su makštimis, apatiniai dukart, viršutiniai vienkart plunksniški, blizgančia, tamsiai žalia viršutine ir šviesesne apatine puse. Lapeliai atvirkščiai kiaušiniški, 4 – 10 cm ilgio, 2 – 7 cm pločio, nežymiai dantyti. Žiedai smulkūs, sukrauti sudėtiniuose skėčiuose. Skraistė ir skraistelė daugia­lapės. Taurelė suaugusi su mezgine. Vainiklapiai 5, balsvai arba žalsvai geltoni. Vaisius skeltinis, 4 – 6 mm ilgio, 3 – 3,5 mm pločio, rudas, su­brendęs skyla į dvi vienasėkles dalis, jo paviršius vagotai briaunotas; briaunelės sparnuotos.

Žydi liepos—rugpjūčio mėn.

Paplitusi sodybose ir arti- sodybų, pasitaiko sulaukėjusių, reta. Au­ginama daržuose; gerai auga ir duoda nemažą šaknų derlių.

Dauginama sėklomis arba šakniastiebiais. Geriausiai tinka derlingas, geros struktūros, nepiktžolėtas priemolis. Sėklos sėjamos pavasarį į šilt- lysves arba daigynus. Jauni daigai persodinami į nuolatinę vietą liepos – rugpjūčio mėn. 60X70 cm ,atstumu. Vegetacijos metu purenami tarpuei­liai ir naikinamos piktžolės. Tręšiama kas metai organinėmis ir mineralinėmis trąšomis.

Vaistinės gelsvės šaknyse yra apie 1% eterinio aliejaus, kurio pa­grindinę dalį sudaro terpenai. Visose dalyse yra cukrų, riebalų, krakmo­lo, sakų, raugų, pektinų, mineralinių medžiagų ir rūgščių: obuolių, valerijonų ir šventagaršvės (angeliko). Eterinis aliejus suteikia augalui būdingą gana malonų kvapą.

Vaistinei žaliavai kasami šakniastiebiai su šaknimis (Radix Levistici) trečiaisiais metais ankstyvą pavasarį arba rudenį. Jie apvalomi (nupur­tomos žemės, pašalinami stiebai bei lapai) ir nuplaunami švariame van­denyje. Šakniastiebiai supjaustomi skersai ir išilgai ir suveriami ant vir­vučių, kurios ištempiamos pastogėje. Išdžiūvusi žaliava pakuojama į dė­žes arba statines ir laikoma sausoje vėsioje vietoje.

Gelsvės šaknų nuoviras skatina šlapimo išsiskyrimą, gydo žarnų atoniją ir gerina virškinimą. Liaudies medicinoje jis vartojamas inkstų, širdies ligoms ir vandenligei gydyti, lytiniam aktyvumui sustiprinti.

Daug gelsvės šaknų bei eterinio aliejaus suvartojama kulinarijos, parfumerijos, likerių-degtinės pramonėje skoniui ir kvapui pagerinti.

Sekso prekės internetu