kartusis_kietis

Kartusis kietis (pelynas) – Artemisia absinthium L.

Daugiametis, 60-120 cm aukščio žolinis augalas, apaugęs trumpais, tankiais, prigludusiais plaukeliais. Šakniastiebis trumpas, šaknis liemeninė, šakota. Stiebai tiesūs, viršutinėje dalyje šakoti, briaunoti, lapuoti. Stiebo pagrinde lapai ilgakočiai, 2-3 kartus plunksniškai suskaldyti, į vir­šūnę lapkočiai trumpesni, lapai smulkesni ir mažiau suskaldyti, o viršūniniai sveiki ir smulkūs. Lapų skiltelės pailgos, bukos, sveikos arba dan­tytos. Žiedynai – maždaug 3 mm skersmens, nulinkę, rutuliški graižai, sukrauti ant trumpų šakučių į vienašales kekes, kurios savo ruožtu sudaro šluotelę. Visi žiedai vamzdiški, geltoni, smulkūs; taurelės nėra. Vaisiai – rusvi, pailgi, smailūs lukštą vaisiai. 1000 vaisių sveria apie 0,1 g.

Žydi liepos – rugsėjo mėn.

Auga panamėse, sausuose šlaituose, šiukšlynuose, dykvietėse. Papli­tęs visoje Lietuvoje, kiek retesnis šiaurinėje dalyje. Šiuo metu bandomas auginti.

Karčiojo kiečio žolėje yra 0,5-2% eterinio aliejaus, kurio sudėtyje yra tujilo alkoholio, tujpno, pineno, kadineno, felandreno, B-kariofileno, Y-sepineno, bizaboleno ir chamazuleno. Be to, žolėje yra absintino, anabsintino, ketalaktonų A ir B, oksilaktono, artemizetino, gintaro ir obuolių rūgščių, rauginių medžiagų, karotinoidų. Lapuose yra 131 – 261 mg% (absoliučiai sausoje medžiagoje) vitamino C.

Vaistams vartojama žolė (Herba Absinthii) arba tik lapai (Folium Absinthii). 2blė 25 cm ilgio (žydinčios viršūnės su lapais) piaunama, augalams žydint (liepos-rugpjūčio mėn.). Lapai skinami prieš žydėjimą ir žydėjimo pradžioje, geriausia rinkti tada, kai augalai išleidžia jaunus ūglius.

Išdžiovintą žaliavą reikia tuojau pakuoti, nes ji greitai netenka kva­po. Laikoma sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje. Iš 100 kg šviežios medžiagos gaunama apie 24-25 kg sausos.

Žaliavai būdingas stiprus, aromatinis kvapas ir kartus, aitrus skonis. Drėgmės joje turi būti ne daugiau kaip 13%, pelenų – ne daugiau kaip 13%, pelenų, netirpstančių 10% druskos rūgštyje,- ne daugiau kaip 3%, parudavusių ir pageltusių lapų – ne daugiau kaip 3%, stiebų, storesnių negu 3 mm,- ne daugiau kaip 3% organinių priemaišų -ne daugiau kaip 2%, mineralinių – ne daugiau kaip 1,5%, smulkių pelyno dalių, išbyrančių pro 3 mm dydžio sieto angeles , – ne daugiau kaip 3,5%.

Pelyno nuoviras vartojamas apetitui sužadinti ir virškinimui page­rinti. Absintinas stimuliuoja virškinimo trakto liaukų sekreciją, tulžies veikimą. Chamazulenas suaktyvina fagocitines leukocitų funkcijas, slo­pina uždegiminius procesus, juo gydoma bronchinė astma, reumatas, egzema.

Liaudies medicinoje pelynas vartojamas apetitui pagerinti, nuo skrandžio, tulžies pūslės, kepenų ligų, nemigos, kirmėlių.

Be to, pelynai vartojami maisto pramonėje (likerių, vyno gamybo­je), parfumerijoje ir veterinarijoje.

Pelyno nuovirą reikia vartoti atsargiai, nes juo galima apsinuodyti.

Sekso prekės internetu